Mali kucni trikovi
Ako ekser kucate u drvo, može se desiti da se drvo raspukne. To možete izbeći ako ekser premažete sapunom. Isto važi i za šraf.
Ako ste za ekser napravili preveliku rupu, umotajte ekser u malo papira, pri čemu bi papir trebalo da bude dovoljno čvst i elastičan kako ova improvizovana potpora ne bi bila prslaba.
Flaster je korisno sredstvo i za majstorije u kući. Ukoliko treba da zakucate ekser u ploču od keramike, stavite flaster na to mesto, pa tek onda zakucajte ekser. Ukucavanje eksera u zid. Zid se neće oštetiti kad ukucavate ekser ako na to mesto prethodno zalepite komadić selotejpa.
Ako vam curi česma, a nemate drugu gumicu, može poslužiti i parče kanapa premazano uljem.
( btw ... gladala sam kad je majstor namotavao kuchinu na cev slavine i dobro je namazao uljem posle namotavanja ... extra )
Sveća u svećnjaku će duže goreti ako oko fitilja, pre nego što je zapalite, stavite malo soli. Sveće će duže goreti i trajati ukoliko ih držite nekoliko dana u frižideru. Predebela sveća može se lako istanjiti ako se njen donji kraj stavi pod mlaz vrele vode. Stavljajući je u svećnjak dok je još meka, ona će dobiti potrebnu debljinu.
Ako prozori prilikom otvaranja ili zatvaranja škripe, premažite drvene delove parafinom ili voskom. Kad ključ počinje da zapinje u bravi, nikako ne valja upotrebiti silu. Rezultat tad može biti da se on zalomi. Umesto toga ključ treba namazati parafinom (sveće) i onda otključavati bravu. Može da posluži i kap lakog ulja za podmazivanje mašina za šivenje.
Kese od hartije koje se obično bacaju, mogu dobro da posluže za ostavljanje vunenih šalova, rukavi i čarapa preko leta. ( najlon kese nix )
Izgrebano staklo ili plastika na časovniku izglačaće se na sledeći način: u mali tanjir staviti po pola pepela od cigarete i talka, vrlo malo alkohola i u tu smešu umočiti vatu i uporno trljati staklo. Na kraju ga očistiti vatom natopljenom alkoholom.
Ako se krpa od jelenske kože (za brisanje prozora i automobila) ukruti, to znači da je izgubila svoju prirodnu masnoću zbog ispiranja u vodi sa savremenim deterdžentima. U tom slučaju treba je potopiti u mlaku vodu i dobro natrljati dobrim, starim, domaćim sapunom koji sadrži masnoću. Kad se izgnjavi tako da sve bude u peni, ostavite je tako pola sata, pa potom isperite opet u mlakoj vodi.
Čak i ako je zatvorena bočica, dešava se da se lak za nokte zgusne. U tom slučaju dodajte nekoliko kapi čistog alkohola. Lak će postati opet tečan.