Kultni forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kultni forum

Kultni


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Baste na terasama

+2
escaped
zingaro
6 posters

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 3 od 5]

51Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 21/3/2014, 23:17

Gost

Anonymous
Gost

Anabela ::Naravno ..... ne samo na terasama, balkonima... ali u svakom slucaju na manjim prostorima ...
danas sam krenula u potragu za detaljima i shvatila da u stvari moram promeniti celu koncepciju , sto mozda i nije lose ... promene su uvek dobro dosle , ako su na bolje ofkorZ  silly 

S ozbzirom na relativno mali prostor moram napraviti nacrt kao i izabrati biljke jer necu da kafenisem u prasumi i probijam se do stolice kroz lijane .
I takooo ... svasta ja nesto listam ... i sto vise gledam manje znam i pravim vecu zbrku u glavi



dvi udobne stolice..pitar trstike,,,mini palme..ruzmarina..radi comaraca,,,okolo šarenog cvijeća..dobar tamnozeleni suncobran..i ne zayebaji se...

52Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 21/3/2014, 23:23

Gost

Anonymous
Gost

Tesko ovde ruzmarin uspeva  ... i na placu sam ga sadila vise puta pa nista , jadnik se osusi

Pronasla sam veliki otvoreni market cveca van grada , vrlo jeftin ... i bar znaju da ti objasne ...
znam otprilike sta cu pa cu otici ovih dana da se natovarim
Pre neki dan udjem u cvecaru i krene neki muskarac da mi objasnjava , ja ga gledam ... pa se mislimmm budalooo ... samo sto nije pokusao da mi uvali kaktuse kao padajuce cvece ... na kraju je bilo jace od mene
rekla sam mu da nema pojma  ... nacisto se uvredio a zena stoji pored njega kad se nije zacenila od smeha ... na kraju rece ... muz me menjao dok sam bila u toaletu
oooooooooo vaimeee  Pope

Imam stolice , sto , komodice
i gomilu praznih zardinjera i saksija ... a vreme prolazi

53Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 21/3/2014, 23:31

Gost

Anonymous
Gost

nema razloga da ti ruzmarin ne uspije od proljeća do kasne jeseni...fkt. bi trebao..kod mene prezimljava u vrtlu ..a i u pitaru,preko zime..blaga zima,ali ipak mislim da bi mogla uživati u grmu ruzmarina ...daj se malo bolje raspitaj, odnosno..kupi jednu sadnicu pa probaj...

a nema ti druge nego počet zemlju kupovati, kod nas postoje dostave...valjda ima i u vas, ja zemlju mijenjeam svake godine..jer se sva ukruti-da prostiš Very Happy 

54Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 21/3/2014, 23:37

Gost

Anonymous
Gost

Probala vec vise puta ... nista me ne kosta ponovo ... negde gresim jer vidim da bakice prodaju u malim saksijama , znaci da njima uspeva
ili ga zalivam da se udavi ili se jadnik osusi

Ima zemlje u ovim pitarima al je sva nikakva ... da prostis bas ta ukrucena  Zubo 
a malo bi mnogo bilo da je svu menjam , nema te dostave u vecim kolicinama a da je jeftinije
al planiram uzeti one kese vec spremljene zemlje pa xy komada ... to ce mi vec doneti na kucu ne moram cimati

55Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 22/3/2014, 02:47

zingaro

zingaro

urbanstyle ::nema razloga da ti ruzmarin ne uspije od proljeća do kasne jeseni...fkt. bi trebao..kod mene prezimljava u vrtlu ..a i u pitaru,preko zime..blaga zima,ali ipak mislim da bi mogla uživati u grmu ruzmarina ...daj se malo bolje raspitaj, odnosno..kupi jednu sadnicu pa probaj...

a nema ti druge nego počet zemlju kupovati, kod nas postoje dostave...valjda ima i u vas, ja zemlju mijenjeam svake godine..jer se sva ukruti-da prostiš Very Happy 

sta ima kupovat jebo te,,,neka odlomi neku granchicu i zabije u zemlju stavi na sunce ,,,dodaje povremeno vode i eto,,ja prije par tjedana oshishao moj ruzmarin i bilo mi zao baciti te granchice,,,pozabadao u vrt,,,eno ga majketi,,,jedno trideset komada novih sadnica,,izgleda bit ce svadbe ,,,chim tako uspijeva :good: 
A Alisijum kod mene cvate poprave i mirishe,,kako su ti cvjetici tako mali a jebeni,,ujutro kad se dignem ,,izadjem na teracu ispred kuce (vrt i druga teraca su iza kuce),,iznesem chajic,,u velikoj sholjitzi,,,neki kineski ,dala mi susjeda..Dvije shnitice kruva prepechene u tosteru,,prelivene sa medom,,,i onda uzivancija,,,,sajam mirisa,,,osh med od citrusa ,,,osh chajic,,,osh alisijum,,,na kraju sve to zachinim sa par chesna bijelog luka,,jebo te kad okinem ,,,komarci padaju na glavachke,,,ko da ih pogodi onaj ruski 300S..

56Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 22/3/2014, 11:13

Gost

Anonymous
Gost

Di da odlomim ? Pa da, ovo su tropi raste ruzmarin gde god se okrenes ... ti si poprave zaboravio kakva je klima ovde a kakva na Jadranu ... mada se menja pa cemo uskoro morati natopiti Panonsko da se imamo gde brckati po vrucinama ....
i smanji malo taj beli luk , osusice ti se alisijum ... i njemu treba svez vazduh

57Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 3/4/2014, 12:15

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 Gardenista%20(8)

Top 5 začinskih biljaka u domu

Osvežavajuća nana

Osvežavajuća nana ukusni je začin mnogim jelima od povrća i mesa, a koristi se i za pravljenje sokova, koktela, sladoleda, voćnih salata. Mlado lišće je najaromatičnije i bere se neposredno pred upotrebu, a najbolje je pred cvetanje u julu i avgustu. Nana (Mentha piperita) se smatra najstarijim svetskim medikamentom, a koristi se za regulisanje disajnih i probavnih tegoba, održavanje higijene usta, osvežavanje vazduh u prostoriji, a pošto prirodno hladi leči inflamacije i glavobolje. Listovi nane se mogu koristiti sveži, ali i osušeni pri pravljenju čaja.
Način nege nane u kućnim uslovima je jednostavan - sadi se pelcerom, a najbolje vreme za njeno rasađivanje je mart. Pelcer treba pustiti par dana da u vodi razvije koren, a zatim ga posaditi u zemlju bogatu humusom. Nanu ne treba držati izloženu direktnoj svetlosti, a izuzetno joj prija obilno zalivanje. Ne zaboravite da je jednom godišnje presadite, koristeći novu zemlju ili bar da staru osvežite đubrivom.

Baste na terasama  - Page 3 Nana_gardenista%20(3)

Mirisni ruzmarin

U svim mediteranskim zemljama ruzmarin (Rosmarinus officinalis) se često koristi kao zanimljiv dodatak jelima, a u kućnim uslovima lako se uzgaja i svojom notom osvežava vazduh u prostoriji. Zbog intenzivnog ukusa koristi se kod pripremanja mesa sa roštilja, ali i ribe i jela sa povrćem, a gurmani obožavaju kombinovanje ruzmarina sa jakim i pikantnim jelima. Ruzmarin ima blagotvorno dejstvo, pa tako čaj smiruje glavobolju, leči infekcije disajnih puteva, a ulje od ruzmarina u kupki poboljšava cirkulaciju i pospešuje lučenje vode iz organizma.
Ruzmarin uspešno raste na svim vrstama zemlje, a ne traži mnogo vode, tako da ga treba zalivati jednom, a leti dva puta nedeljno. Seje se u martu, ali najbrže se proizvodi iz pelcera koji se sade u septembru i oktobru. Voli toplotu i sunce, pa ga treba sačuvati od mrazeva, kao i od prevelike vlažnosti vazduha.

Baste na terasama  - Page 3 Ruzmarin%202_floradania_dk



Poslednji izmenio Anabela dana 3/4/2014, 12:35, izmenjeno ukupno 1 puta

58Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 3/4/2014, 12:20

Gost

Anonymous
Gost

Lekovita Majčina dušica

Majčina dušica (Thymus serpyllum) idealno ide uz jaka jela poput jagnjetine, divljači, zečetine, ali i uz pikantni krompir i povrće. Upotrebljava se list i cvet i ima jako antibakterijsko dejstvo, a deluje umirujuće kod infekcija disajnih puteva i želudačnih tegoba. Lekoviti sastojci se nalaze samo u listu i cvetu, a majčina dušica nije zahtevna za održavanje.
Uspeva i na suvoj i siromašnoj zemlji, a prijaju joj sunčana mesta, mada uspeva i na senovitim. Seje se u proleće, cveta tokom juna i avgusta, a treba joj podsecati vrhove tokom cvetanja, kako bi se omogućilo bujanje bočnih izdanaka. Ne treba je preterano zalivati.

Baste na terasama  - Page 3 Thyme_notonthehighstreet(1)

Ukusni origano

Origano je jedna od najčešće korišćenih i najomiljenijih začinskih biljaka. Obavezan je sastojak pasti, pica i salata, i gotovo svi ga vole. Lako se gaji, ne zahteva posebne uslove i brzo uspeva za korišćenje. Voli suvlja rastresita zemljišta, kao i izuzetno osunčana mesta. Origano (Origanum vulgare) traži periodično zalivanje, a semenu je potrebna posebna nega. Seme treba umotati u vatu ili gazu i povremeno kvasiti tako da ne truli i da ima dovoljno vazduha, a kada naklija treba ga postaviti na površinu zemljišta i politi vodom. Biljka je zrela za korišćenje kada naraste oko deset centimetara ili obrazuje desetak listova, a koriste se samo listovi.

Baste na terasama  - Page 3 Origano_floradania_dk

Pikantni Bosiljak

Ova začinska i lekovita biljka jelima daje mirisnu i pikatnu notu, a odlično se slaže sa paradajzom, plavim patlidžanom, karfiolom, krompirom. Čest je sastojak preliva za mesa i testenine. Bosiljak (Ocimum basilicum) odličan je antioksidant, koji poboljšava varenje i čuva hranu od kvarenja. Kod ove jednogodišnje biljke mogu se koristiti svi nadzemni delovi, iako se najčešće koriste samo sveži listovi.
Ova biljka obožava sunčana i topla mesta, a treba je držati podalje od promaje. Sadi se u aprilu i martu, a moguće je konzumirati je čim da prve cvetove, od maja do avgusta.

Baste na terasama  - Page 3 Bosiljak%202_floradania_dk

http://www.kucastil.rs/hortikultura/top-5-zacinskih-biljaka-u-domu?utm_source=PRIMARNA+BAZA&utm_campaign=253a3afa7e-KUCA_STIL_Newsletter_17_01_04_2014&utm_medium=email&utm_term=0_81a6d72049-253a3afa7e-103326329

59Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 3/4/2014, 12:22

Gost

Anonymous
Gost

Začinsko bilje može se koristiti na nekoliko načina. Sveže ubrano možete koristiti kao začin prilikom kuvanja ili dekorisanja, ali i u kućnoj kozmetici. Takođe se koriste i sušene isitnjene biljke kao začin koji može duže da stoji – potrebno ga je iseckati i dobro osušiti umotanog u gazu na mestu koje nije pod direktnim sunčevim zracima. Pored toga, postoje i zanimljivi načini da začinskom bilju sačuvate svežinu – iseckajte ga i stavite u kalupe za led, prelijte vodom i zamrznite. Kada vam zatrebaju sveži začini, odmrznite ih i dodajte jelima.
Svakako najneobičniji način da tokom zime u kuhinju unesete ukus Mediterana je da iseckane sveže začine ubacite u kalupe za led i prelijte ekstra devičanskim maslinovim uljem. Kada izvadite ove kockice imaćete idealan dodatak jelima. Za ovaj način čuvanja idealan je ruzmarin, žalfija, timijan, origano i peršun koji se mogu kuvati zajedno s jelom, a treba izbegavati nanu i bosiljak, zato što im se ukus promeni.

Baste na terasama  - Page 3 Www_lifehacker_com_au

60Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 13/4/2014, 00:47

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 119

61Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 13/4/2014, 00:48

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 217

63Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 13/4/2014, 01:14

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 5ajbzk

Baste na terasama  - Page 3 120hwyq

64Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 16/4/2014, 21:31

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 084b8139ae491a8b91f69b5768bfc543

65Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 17/4/2014, 14:40

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 313

66Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 17/4/2014, 14:42

Gost

Anonymous
Gost

Baste na terasama  - Page 3 415

67Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 15:08

bazilija

bazilija

ako je prostor u hladovini, posadi vodenike, treba im samo vode i ne izlagati ih jakom suncu
Baste na terasama  - Page 3 Doubleimpatienpink

ako je polusjenovito onda fuksije. mogu postati i drvenaste. divne su.
Baste na terasama  - Page 3 0000183897_l_0_tnCeBK


ili ako je sunčano, onda viseće kaktuse silly

Baste na terasama  - Page 3 2n9fj2u

68Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 15:14

bazilija

bazilija

inače jako volim sukulente, one su mi zbog nečega posebne pa ako ti se sviđaju možeš se poigrati i sa njima, milina ih je razmnožavati Very Happy

Baste na terasama  - Page 3 47fcb7c2b52b981ca32c4fc20927e52b

69Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 22:41

Gost

Anonymous
Gost

Ovi kaktusi bas dobro izgledaju ... ali nisu moj izbor cveca
bode bre bazoooo ... di' je tu uzivanje  Crying or Very sad 

70Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 22:46

escaped



Anabela ::Ovi kaktusi bas dobro izgledaju ... ali nisu moj izbor cveca
bode bre bazoooo ... di' je tu uzivanje  Crying or Very sad 

skines gace i sjednes na kaktus. uzivancija zagarantirana.

71Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 22:59

Gost

Anonymous
Gost

Trpno stanje uzivancije ...  Grat 

72Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 23:13

rollo tomasi

rollo tomasi


 Laughing  Laughing 
dobri ste, svega mi. jamacno uzivas kad ustanes sa kaktusa  Very Happy 
ovo me podsjetilo na mujin poucak. zasto on kupuje cipele broj manje? ...
zato sto je merak kad ih izujes  Up 
bella  Chekkiss 


73Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 23:17

Gost

Anonymous
Gost

rollo  Chekkiss 
nemoj sad ljubiti i eska ... dici cu bunu  silly 
e to isto kazu u za crnogorca kad skine tesne cipele

74Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 23:25

rollo tomasi

rollo tomasi


duboko vjerujem da je escu dovoljan pozdrav  Smile 
eeee. sad jel' mujo ili crnogorac tako bistar, ne znam. al' ocito ljudi znaju kako se postize uzitak Boh 
a ima i ono kad cekicem lupas po misku. kad uzivas?
kad promasis  Smile 

75Baste na terasama  - Page 3 Empty Re: Baste na terasama 23/4/2014, 23:28

Gost

Anonymous
Gost

haha ... podsetio se me na moj slucaj kad sam skoro zakucavala ekser

bilo je jako .. bolnooo ....al po prstima

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 3 od 5]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu